Ratunek dla 16 000 rodzin

czcionka: Aa Aa Aa Aa
Ratunek dla 16 000 rodzin Niedługo po rozpoczęciu ofensywy IS (Islamic State – Państwo Islamskie) na północy Iraku, Open Doors rozpoczęło akcję pomocy dla chrześcijańskich uchodźców. Jak pokazuje poniższy raport, nasze działania przynoszą efekty, a to wszystko dzięki hojnemu wsparciu wierzących i wspólnot z krajów, gdzie nie ma prześladowań.

Skuteczna pomoc dzięki dobrej współpracy

Przy ścisłej współpracy z kościołami lokalnymi i organizacjami charytatywnymi Open Doors mogło rozprowadzić w Północnym Iraku już 19 728 pakietów żywnościowych oraz 8700 paczek ze środkami higienicznymi (stan na 01.10.2014). Odbiorcami darów są przede wszystkim chrześcijańscy uchodźcy. Łącznie wsparcie otrzymało 16 035 rodzin.

Open Doors przeprowadza akcję pomocy natychmiastowej razem z kościołami protestanckimi, katolickimi i prawosławnymi, a także przy wsparciu wielu organizacji pozarządowych. W ciągu ostatnich trzech miesięcy pomoc dotarła już do ponad 60 wiosek i miast, a najwięcej darów otrzymały miasta Erbil i Dohuk, w których utworzono ogromne obozy dla uchodźców.

Dodatkowo, oprócz pożywienia i artykułów higienicznych rozdano także setki materacy, koców i poduszek. W obozie pod Erbil (dzielnica Ankawa) utworzono „obszar przyjazny dzieciom”, w którym najmłodsi mogą zapomnieć choć na chwilę o okropnych wydarzeniach. Ponadto przygotowano wodę pitną, urządzenia chłodzące, toalety, kuchenki gazowe oraz generator prądu.

Z uwagi na nadchodzącą zimę zakupywane są również piece grzewcze, których rozdano już 739.

Spotkania z uchodźcami

Nasi pracownicy opowiadają o trudnościach, jakie napotykają na swojej drodze oraz wyjaśniają, dlaczego uchodźcy rozpaczliwie proszą o karty SIM do swoich telefonów.

„Ojciec 12 dzieci umieścił podczas ucieczki pięcioro najmłodszych pociech w transporcie charytatywnym, ale siedmioro pozostałych musiał pozostawić samych. Od miesiąca nie ma żadnego kontaktu ze swoimi dziećmi. Jeśli chce je odnaleźć, jest skazany na telefon komórkowy”.

„Przyszedł do nas pewien mężczyzna, którego dwie córki zostały porwane przez IS. Wreszcie od kilku tygodni telefonuje do niego jedna z nich i błaga, by uratował ją z tego ‘koszmaru’. Wyobraź sobie scenę, gdy dziewczyna płacze przy telefonie i błaga ojca, a on dokładnie wie, co się z nią dzieje, ale nie może nic dla niej zrobić…”.

„Regularnie słyszymy opowieści o dzieciach, które budzą się z krzykiem ‚Da’ash nadchodzi, ‚Da’ash nadchodzi!’” (Da’ash to arabska nazwa IS)

Chrześcijaństwo w Iraku może przestać istnieć

4Oprócz materialnego zaopatrzenia uchodźców bardzo ważne jest również wzmocnienie kościoła, po tym jak w ostatnim czasie Irak opuściło już setki tysięcy chrześcijan. Open Doors nadal wzywa do wspierania wierzących i modlitwy za nich.

Również ze względu na nadchodzącą zimę, nadal istnieje potrzeba aby zaopatrywać naszych Braci i Siostry w odzież zimową, buty, a także przystosowania ich miejsc schronienia do trudnych warunków zimowych.

DZIĘKUJEMY, że modlicie się za prześladowanych chrześcijan w Iraku.

• Dziękujmy naszemu wspaniałemu Ojcu, że udaje się dotrzeć do wielu chrześcijan z pomocą.
• Módlmy się, aby pomoc dla naszych Braci i Sióstr mogła docierać jeszcze skuteczniej.
• Módlmy się za rodziny, które straciły swoich bliskich, lub zostały poszkodowane w jakikolwiek inny sposób, aby Bóg Wszechmogący dawał im Swego Ducha, który jest Pocieszycielem.
• Módlmy się, aby udało się zaopatrzyć naszych Braci i Siostry na nadchodzącą zimę.
• Módlmy się o prześladowców, aby mogli osobiście poznać Jezusa Chrystusa jako ich Zbawiciela.

Zespół Open Doors Polska pragnie podziękować Wam z całego serca, za wszelką pomoc oraz za Wasze modlitwy, które zanosicie do Boga za naszych Braci i Siostry w Iraku i Syrii, krajach objętych przemocą ze strony Państwa Islamskiego.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak pomóc cierpiącym za wiarę chrześcijanom, na stronie www.opendoors.pl dowiesz się więcej na temat sytuacji chrześcijan w świecie prześladowań.
Open Doors

Wyświetleń: 1613

Najnowsze chrześcijanie na świecie

 • Czas żniwa

  Oprócz całego szaleństwa w krajach arabskich, oprócz fanatyków, zniszczeń i morderstw, jest tutaj również Bóg! On podnosi swój Kościół mocniej niż kiedykolwiek. Radujcie się z... więcej 

 • Ogólnokrajowe modlitwy za morderców

 • Mam nadzieję, że będę potrafił wybaczyć

 • Jak w takiej sytuacji śpiewać pieśni pochwalne?

 • Niezbędna pomoc dla chrześcijan w Iraku i Syrii

 • Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół

 • Boko Haram zajmuje Mubi

 • Dzień modlitwy za Irak

 • Irak, Walka o Mosul

 • Ucieczka z Mosulu