Boko Haram zajmuje Mubi

czcionka: Aa Aa Aa Aa
Boko Haram zajmuje Mubi Bojownicy Boko Haram przejęli właśnie 100-tysięczne miasto Mubi w północno-wschodnim stanie Adamawa. Właśnie w tej okolicy schronienie znalazło niedawno wielu chrześcijan, uciekających przed atakami islamistów. Informacja o zajęciu miasta jest sprzeczna z ogłoszonym w połowie października zawieszeniem broni pomiędzy rządem nigeryjskim i milicją. Była to również dobra perspektywa na uwolnienie porwanych w kwietniu dziewcząt z Chibok.

Oblężone miasto

Tysiące osób uciekło, po tym jak członkowie Boko Haram wtargnęli w środę do miasta, obrabowali banki, spalili rynek oraz zajęli budynki władz. Naoczni świadkowie donoszą o licznych ofiarach i rannych, wśród których są również kobiety i dzieci. Pewien mężczyzna, którego bliscy nadal przebywają w Mubi, ze łzami w oczach opowiedział w wywiadzie dla BBC o panujących tam warunkach: „Nie ma wody ani jedzenia… sytuacja jest bardzo poważna”. Mubi to drugie co do wielkości miasto w stanie Adamawa i gospodarcze centrum tego regionu. Żołnierze rządowi, stacjonujący w tym miejscu, nie byli najwyraźniej w stanie zatrzymać fali ataków i jak na razie wycofali się z miasta.

Zamachy mimo zawieszenia broni

17 października szef nigeryjskich sił powietrznych Alex Badeh ogłosił decyzję o zawieszeniu broni z milicją islamską. Tym samym potwierdzono również, że porwane w kwietniu dziewczęta zostaną uwolnione. Ostatnie wydarzenia pokazują jednak prawdziwe intencje Boko Haram. Między 23 a 25 października islamiści zaatakowali wioski na terenie Maiduguri oraz porwali 30 chłopców i dziewcząt w nastoletnim wieku. W ubiegłym tygodniu doszło natomiast do porwania 40 młodych kobiet przez uzbrojonych mężczyzn, celowo szukających kobiet.

Łącznik Open Doors donosi: „Dotknięte wioski były w przeważającej części chrześcijańskie, a porwani pochodzą z chrześcijańskich rodzin. Obecnie każdego dnia mają miejsce nowe uprowadzenia”. Przepływ informacji z poszkodowanych części kraju okazuje się być bardzo trudny. Muzułmańscy ekstremiści kontrolują duże obszary, dlatego wiele wiadomości nie dociera do opinii publicznej. „Wielu chrześcijan zostało złapanych w górach. Nie mają tam dostępu do wody pitnej ani pożywienia. Wielu z nich również choruje”, kontynuuje nasz pracownik.

Porwani siłą zmuszani do przejścia na islam

Organizacja ochrony praw człowieka Human Rights Watch szacuje, że w ciągu ostatnich 5 lat porwano w samej Nigerii, co najmniej 500 kobiet i mężczyzn. Przeprowadzono także krótkie wywiady z 30 ofiarami porwań oraz 16 świadkami, z których wszyscy to chrześcijanie.

„Powiedzieli do nas: Teraz, gdy już was złapaliśmy, nawrócimy was na islam”, opowiada jeden z poszkodowanych. Jednej z młodych kobiet zawieszono na szyi pętlę i w ten sposób zmuszono do wyparcia się swojej wiary. Inni otrzymywali chłosty, byli bici i grożono im śmiercią. Wzbraniali się bowiem przed przejściem na islam, porzuceniem szkoły i ubieraniem się w islamski sposób.

W miniony wtorek rodzice porwanych dziewczyn skierowali przy pomocy wywiadu radiowego rozpaczliwą prośbę do porywaczy.

Solomon Ali, rzecznik wspólnoty z Chibok podsumowuje: „Zanieśliśmy nasze troski do naszego Stworzyciela, ponieważ wszelkie ludzkie wysiłki nie pomagają. Tylko Bóg ma moc uratować nasze dziewczynki, a my ufamy w Jego pomoc”.

W Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors Nigeria znajduje się obecnie na 14 miejscu wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Open Doors próbuje pomóc chrześcijanom m. in. przy pomocy szkoleń, programów wsparcia dla wdów i osób ocalałych z zamachów, a także organizuje inne projekty pomocowe.

PROSIMY, módlcie się za chrześcijan, żyjących w regionach Nigerii, gdzie toczą się walki

• Módlmy się o wytrwałość i odwagę dla ogromnej liczby uprowadzonych chrześcijan.
• Módlmy się, aby Bóg wzmacniał chrześcijan w Nigerii, doświadczających prześladowań.
• Módlmy się o rodziny uprowadzonych, aby Bóg dodawał im otuchy i dawał im Swego Ducha, który jest Pocieszycielem.
• Módlmy się, aby Bóg docierał także do prześladowców i aby objawiał im się w ich sercach.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak pomóc cierpiącym za wiarę chrześcijanom, na stronie www.opendoors.pl dowiesz się więcej na temat sytuacji chrześcijan w świecie prześladowań.
Open Doors

Wyświetleń: 1835

Najnowsze chrześcijanie na świecie

 • Czas żniwa

  Oprócz całego szaleństwa w krajach arabskich, oprócz fanatyków, zniszczeń i morderstw, jest tutaj również Bóg! On podnosi swój Kościół mocniej niż kiedykolwiek. Radujcie się z... więcej 

 • Ogólnokrajowe modlitwy za morderców

 • Mam nadzieję, że będę potrafił wybaczyć

 • Jak w takiej sytuacji śpiewać pieśni pochwalne?

 • Niezbędna pomoc dla chrześcijan w Iraku i Syrii

 • Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół

 • Ratunek dla 16 000 rodzin

 • Dzień modlitwy za Irak

 • Irak, Walka o Mosul

 • Ucieczka z Mosulu